Wertep Festiwal 2015 już za nami. VII edycja obfitowała w wiele teatralnych wrażeń i emocji, a wszystko to za sprawą rewelacyjnych artystów, którzy przyjechali na Podlasie i bez których Festiwal nie mógłby się odbyć.
Tegoroczna edycja zabrała nas na północ Europy – do Skandynawii. Mieliśmy przyjemność gościć wielu wspaniałych artystów, m. in. Teater Tix z Danii, który przeniósł nas w bajkowy świat H. Ch. Andersena i zaprezentował „Dziewczynkę z zapałkami”. Z kolei Studium Actoris z Norwegii rozbawiło wszystkich do łez gagami i śmiesznymi minami w spektaklu „Da Capo!”. Niezapomnianych wrażeń i doznań muzycznych zawdzięczamy zespołowi ze Szwecji The Stephen Rappaport Band, który zagrał w orlańskiej synagodze podczas letniej burzy.
Oprócz zagranicznych gości, odwiedziło nas wiele polskich grup teatralnych. Teatr Malutki („Krawiec Niteczka”), Teatr I co było dalej („Małe historie”), A3Teatr („Pchla Szachrajka. Niesłychana rzecz po prostu”) wystawiły spektakle familijne. Duet Sztuka Tworzenia umilał wszystkim czas między spektaklami m.in. żonglerką i bańkami mydlanymi, puszczanymi na wietrze.
Scena C pokazała zarówno, jak wybudować browar („Tank”) oraz jak zagrać na miotle („Muzikanty”). Teatr Monitoring przedstawił nam „Bajczarza”, a Teatr Makata bawił się przy „Weselu”. Po koncercie Kapeli Hałasów zaszliśmy tanecznym krokiem do krainy wielkich zwierząt-instrumentów, które stworzył tytułowy Noe w spektaklu Teatru Walnego. A jeśli o zwierzętach mowa – Teatr Czrevo zaprezentował „Niedźwiedzia”, wzbogacając tym samym spotkanie przy „Długim Stole”. Dodatkową atrakcją spotkania integracyjnego w Policznej był koncert Chłopców z Nowoszyszek, duetu Marty Urban-Burdalskiej i Julity Charytoniuk oraz ZPiT „Wasiloczki”. Na zakończenie kulinarno-muzycznego dnia w Policznej wzięliśmy udział w paradzie lampionów przez wieś. Następnie odwiedziliśmy „Wypożyczalnię eksponatów niepewnych” Teatru Pian oraz obserwowaliśmy „Walkę postu z karnawałem” Teatru Formy. Wisienką na wertepowym torcie był spektakl „Sen Kustosza” Teatru Akt, który zakończył VII edycję festiwalu.

Dziękujemy Artystom, Widzom, Wolontariuszom i Sympatykom Wertepu. Dziękujemy, że jesteście z nami i coraz liczniej przychodzicie na spektakle. To dla nas największa motywacja, by robić to co do tej pory z jeszcze większym zapałem.
A więc – do zobaczenia za rok!