Spektakl „Mistrz Manole” jest sceniczną wersją słuchowiska Teatru Polskiego Radia zrealizowanego w 2013 roku przez Darka Błaszczyka i Jacka Hałasa w formie archaicznej śpiewogry z Bronisławem Wrocławskim w roli Dziada/Narratora oraz czołówką znakomitych śpiewaków i instrumentalistów polskiej sceny tradycyjnej, którzy wcielili się w postaci legendy. Spektakl wzbogacony został o część wizualną i ma charakter swoistego „magicznego performansu”, który ewoluuje i zmienia się w kolejnych miejscach prezentacji.

scenariusz/opracowanie – Darek Błaszczyk, Zbyszek Olkiewcz, Jacek Hałas
reżyseria, scenografia – Darek Błaszczyk, Zbyszek Olkiewicz
opracowanie muzyczne – Jacek Hałas

Błaszczyk/Hałas/Olkiewicz – Mistrz Manole. Legenda rumuńska / PL

  • Orla 6.08 (sobota), godz. 21:00

Mistrz Manole  to słynna legenda rumuńska podejmująca mit ofiary założycielskiej; znalazła się w wydanym przez Fundację Pogranicze tomie przekładów poezji różnych narodów, dokonanych przez Jerzego Ficowskiego.

W dolinie Argeszu mistrz murarski Manole ma zadanie wybudować najpiękniejszy monastyr na świecie. Jednak mury stawiane za dnia w nocy upadają. Manole we śnie słyszy głos nakazujący zamurowanie w budowli pierwszej kobiety, która rano przyjdzie do murarzy. Budowniczy nie przewiduje jednak, kim będzie ta kobieta…

45 – 60 min. synagoga