„Szczerość”

Marta Andrzejczyk

MARTA ANDRZEJCZYK (PL)

Teatr opowieści inspirowany opowiadaniem Sary Maitland „Szczera północ”, baśnią Italo Calvino „Trzy staruchy” oraz książką „Biegnąca z wilkami” Clarrisy Pinokla Estés. Zachęca do refleksji nad statusem Innego w świecie matriarchalnym, figurze cudzoziemca jako wędrowca, który dziś przychodzi, jutro odchodzi, który nie należy do zaistniałego porządku, ale także ma destrukcyjny wpływ na porządek: wykorzystując, kłamiąc i niszcząc więzy oraz istniejące relacje i tradycje. Ważnym aspektem jest podjęcie próby identyfikacji kobieta – mężczyzna, przyjrzenie się budzącej się tęsknoty za różnicą, ale także skutkami przyjęcia różnicy.
Spektakl dla dorosłych.

„Na dalekiej północy, za kręgiem polarnym, w krainie długiej nocy, mieszkały dwie kobiety. Jedna z nich była młodą kobietą, druga-kobietą starą. Stara kobieta na pewno wiedziała, jak to się stalo, że przyszło im żyć w tej krainie, tak daleko od innych ludzi, ale nigdy o tym nie mówiła. Młoda kobieta tego nie wiedziała – w jej pamięci nie istniał żaden inny krajobraz (…).
Ponieważ oprócz nich nie mieszkał tam nikt, kobiety nie potrzebowały imion, i ich nie miały. Ponieważ nie żyły w żadnej społeczności, nie musiały nazywać łączących je związków, i ich nie nazywały. Nigdy nie używały słów takich jak matka, córka, przyjaciółka, siostra, ciotka, siostrzenica, kuzynka czy kochanka.. po prostu żyły tam razem. Ponieważ nikt ich nie oglądał, nie wiedziały że młoda kobieta jest bardzo piękna, nie wiedziały też, że stara kobieta nie jest piękna. Wiedziały zaś, że stara kobieta posiada odwieczną wiedzę i wiele praktycznych umiejętności. Wiedziały, że młoda kobieta jest silna i wytrzymała (…).
Aż pewnego roku, z nastaniem wiosny, nastało też coś nowego. (…) Postać zdecydowanie kroczyła ku nim; obie kobiety ogarnął lęk, choć z różnych powodów: młoda bała się, gdyż nie wiedziała, czym jest owa postać. Stara bała się, gdyż dobrze wiedziała. Był to mężczyzna. (…)
Wdarł się w jej ciało, a ona odpowiedziała mu rozkoszą. Tak bardzo oddal się uniesieniom i żądzy, że nie zauważył jej zmienionego ciała. (…) Obrabiał ją jak stary mors (…). Skóra młodej kobiety skurczyła się, zwinęła i zeszła z twarzy starej. (…)
A wtedy stara kobieta pozostała sama.”
Fragment opowiadania „Szczera północ” Sary Maitland w przekładzie Jerzego Jarniewicza

Wykonanie: Marta Andrzejczyk
Scenariusz: Marta Andrzejczyk
Reżyseria/konsultacje reżyserskie: Agnieszka Kołodyńska
Forma spektaklu: teatr muzyczny
Rodzaj: spektakl dla dorosłych, monodram
Czas: 40 minut

Gdzie i kiedy?

  • 22 lipca, godz. 16:00 – DROHICZYN, teren nad Bugiem
  • 28 lipca, godz. 20:30 – ORLA, park przy Gminnym Ośrodku Kultury
  • 5 sierpnia, godz. 16:00 – CZECHY ORLAŃSKIE 49 B
  • 6 sierpnia, godz. 16:00 – HAJNÓWKA, teren przy amfiteatrze

*Europejski Korpus Solidarności