Teatr Brama Goleniów działa w strukturach Goleniowskiego Domu Kultury. Ze swoją działalnością artystyczną jest obecny w Polsce od 1996 roku.Teatr działał początkowo jako koło teatralne, później teatr przy domu kultury, tworząc dziś znany w Polsce, niezależny teatr alternatywny. Założycielem Bramy jest Daniel Jacewicz, siedziba teatru znajduje się w Goleniowie, gdzie zrealizowanych zostało wiele spektakli i projektów artystycznych. Przez wiele lat funkcjonowania Bramy udało się stworzyć w Goleniowie tętniące życiem środowisko teatralne. Brama skupia dużą ilość niespokojnych i twórczych młodych ludzi, którzy swoją odmiennością nie mogą wpisać się do końca w ramy archetypów małego miasteczka. Lecz chociaż Goleniów jest miastem rodzinnym nie tylko samego Teatru ale także większości wchodzących w jej główny trzon aktorów, muzyków i przyjaciół, Brama większość czasu w roku spędzają na teatralnych podróżach po Polsce i po całym świecie.

TEATR BRAMA – parada + warsztaty teatralne / PL

  • Bielsk Podlaski 14.08 (niedziela), godz. 18:00

W godz. 12:00 – 15:00 odbędą się warsztaty teatralne do parady Teatru Brama.
Zapisy trwają do 15.07.2016 r. mailowo: biuro@a3teatr.pl lub telefonicznie: 513 172 746
Ilość miejsc ograniczona!

Parada nawiązuje do polskich tradycji ludowych opartych na słowiańskich elementach jak kolędowanie, zmiany pór roku – przesilenia, natura, śmierć – narodziny, dziady żywieckie, wodzenie niedźwiedzia, comber, zapusty, łowienie dusz, święto plonów, noc świętojańska). Eksperymentalna parada daje sposobność doświadczenia przez widzów doznań ponadczasowych i bez ograniczeń. Parada przenosi polskie ludowe zwyczaje i konfrontuje je z innymi kulturami i mitami obecnymi we współczesnej Europie. Nie brakuje w niej porównań i podobieństw do innych tradycji europejskich (obrzędy zimowe na Sardynii, kolędnicy z różnych regionów Europy czy zapusty w innych częściach naszego kontynentu). W paradzie pojawiają się znane z podań ludowych i zwyczajów postacie (koza, turoń, niedźwiedź, diabeł, śmierć, dziad, baba, jukace, maciudula). Paradzie towarzyszy energetyczna muzyka wykonywana na żywo, maski, szczudlarze, kolorowe stroje, elementy cyrkowe.

Parada jest tak pomyślana, aby włączać w nią lokalną społeczność. Kilka godzin warsztatów pozwala dodatkowej grupie ludzi wesprzeć działania korowodu, tym samym jest okazją do wytłumaczenia elementów pojawiających się w paradzie.

Muzyka: Jacek Gałkiewicz