To już siódmy raz odkąd wspólnie z widzami i artystami z Polski i zagranicy obchodzimy święto teatr. Ten rok będzie dla nas wyjątkowy, bo odwiedzimy nowe miejsca, poznamy nowych teatralnych przyjaciół w Dubiczach Cerkiewnych i Narwi, po latach wrócimy do Kleszczel. Ale pod wieloma względami pozostanie taki sam, niezmienny, tak jak niezmienna pozostaje i sama ideą Wertepu – teatru wędrownego, blisko ludzi, którego głównym celem jest interakcja z widzem.

Puszcza Białowieska i miejscowości polsko-białoruskiego pogranicza zawsze są dla nas niezwykle gościnne. Wiem, że tak, jak przyjęliście w poprzednich latach innych artystów, tak równie gorąco powitacie tych, którzy w tym roku po raz pierwszy zagoszczą w wertepowe progi. Tegoroczna edycja upływa pod znakiem sztuki Skandynawii. W przeciwieństwie do wyobrażenia o tej krainie – pełnej chłodu i mroku – sztuka skandynawska wcale taka nie jest.

Co wyniknie z połączenia wschodniej gościnności i precyzji ulicznej sztuki Skandynawii? Czy można na nowo odczytać klasyczną baśń H.Ch. Andersena; czym zaowocuje wizyta wielkiej szwedzkiej gwiazdy Stephena Rappaporta w orlańskiej synagodze; lub po prostu – jak wygląda świat zza mydlanej bańki? Zaręczamy, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warunek jest jeden – musicie z nami być!