Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep to przede wszystkim okazja do spotkania. I to nie tylko ze sztuką i artystami ze świata, ale też z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami. To festiwal, który wędruje po regionie i do tego samego zmusza miłośników teatru. Pokazuje, że tradycje teatru wędrownego są wciąż żywe.
Za: Kurier Poranny, 2013
Wertep popularyzuje współczesną scenę w okolicy, gdzie nie funkcjonuje żaden teatr. Zachęca też do artystycznych działań lokalną społeczność. Proponuje spektakle zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, koncerty i parady.
Za: e-teatr, Gazeta Współczesna
Wertep roztacza coraz większe kręgi. Sukces poprzednich festiwali spowodował, że tegoroczne widowisko będzie trwało dłużej niż jego poprzednie edycje. Wystąpi więcej artystów i obejmie ona większą liczbę miast.
Za: culture.pl, 2011
Tu nastrój zmienia się co godzina, co godzina bowiem plenerowy festiwal teatralny, objeżdżający miejscowości na obrzeżu Puszczy Białowieskiej, proponuje kolejną prezentację.
Za: Gazeta Wyborcza, 2015
Kto był raz, pewnie ruszy znów, kto nie był ni razu – niech koniecznie zabiera familię, przyjaciół, piknikowy kosz i koc, i wybierze się przynajmniej na pół dnia.
Za: Gazeta Wyborcza, 2014
Scena to w przypadku Wertepu pojęcie umowne, zmienia się bowiem co chwila – tu wykorzystywany jest każdy skrawek przestrzeni. Tu wszystko jest na wyciągnięcie ręki, czas toczy się leniwie, nikt niczego nie przegapi ani się nie zgubi – widzowie przywoływani są po prostu w różne kąty danej przestrzeni. Zasiadają więc na dyżurnych albo przywiezionych przez siebie kocykach…
Za: Gazeta Wyborcza, 2015
Było zabawnie, wzruszająco, a czasami nawet smutno. Jak to zresztą zwykle na Wertepie bywa. Za nami pierwszy weekend podlaskiego objazdowego festiwalu: bawiły się dzieci i bawili się dorośli. To właśnie Wertep.
Za: Niebywałe Suwałki, 2014
Spektakl, w którym każdy może zostać grajkiem, przedstawienie-widowisko o przetrwaniu teatru czy teatralną opowieść inspirowaną ludowymi bajkami można obejrzeć podczas trwającego w Podlaskiem festiwalu teatralnego „Wertep”.
Za: Rzeczpospolita, PAP 31.07.2014
Po latach na wertepowe szlaki powraca „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc. Sen o nocy Letniej” w wykonaniu A3Teatr. Wspaniały korowód z przepięknymi, oświetlonymi świecami lampionami po zmierzchu niejednego już widza oczarował, a wielu pewnie jeszcze ulegnie temu urokowi. To jedno z niewielu widowisk, gdzie tak łatwo przenikają się role widzów, artystów, obserwatorów.
Za: bialystokonline.pl, 2015
Aktorzy i cyrkowcy, których kochają w Białowieży
Za: Dwójka, Polskie Radio
Wertep jest absolutnie niezwykły, z atmosferą nie do podrobienia. Jedzie tam, gdzie na co dzień teatru nie ma – do kilku miejscowości w Puszczy Białowieskiej (Narewki, Czeremchy, Michałowa, Policznej, Orli, Białowieży, Hajnówki). Pokazuje w plenerze, za darmo, spektakle teatrów polskich i z zagranicy. Zagarnia zazwyczaj dwa weekendy (ostatni lipcowy i pierwszy sierpniowy).
Za: Gazeta Wyborcza, 2014
Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP jest ewenementem na skalę krajową, dociera z ambitnymi spektaklami – polskimi i zagranicznymi do odbiorców z przygranicznych miasteczek powiatu hajnowskiego
Wyróżnienie Prezesa PROT 2012
Wertep po raz pierwszy w historii zawitał do stolicy województwa podlaskiego. W Białymstoku wystąpił Stephen Rappaport, gwiazda tegorocznego festiwalu, niezwykle popularny w Szwecji aktor, muzyk i artysta. To był koncert niezwykły. Artysta szturmem zdobył publiczność, tak jak dzień wcześniej uwiódł słuchaczy w synagodze w Orli.
Za: Gazeta Współczesna, 2015