W ramach projektu „Creation and Action” zaprosiliśmy do Polski 3 wolontariuszy z 2 krajów (Marion z Francji i Olesia i Stanislav z Ukrainy) na okres od października 2015 do września 2016. Wolontariusze pracowali podczas działań realizowanych przez Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP, brali udział w spektaklach teatralnych Teatru A3, szkolili się, uczyli się języka polskiego.

Celem naszego projektu było rozwijanie kreatywności osób młodych poprzez włączanie ich w działania artystyczne i organizacyjne, które wpłynęły na rozwój ich pasji, dały bodźce do odkrywania nowych zainteresowań, praktycznego, osobistego uzyskiwania doświadczeń. Dzieląc się naszym doświadczeniem i włączając wolontariuszy do działań artystyczno-społecznych Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka” (tworzenie spektakli i festiwalu teatralnego, art edukacja), chcieliśmy, by odkryli własny potencjał inicjowania aktywności indywidualnych oraz na rzecz europejskiego dialogu bez barier i uprzedzeń społecznych; by akceptując tożsamości kulturowe własnym przykładem otwierali społeczności na różnorodność kulturową i tolerancję. Zachęciliśmy wolontariuszy do podejmowania własnych inicjatyw.

Wolontariusze zrealizowali także swoje projekty indywidualne: Marion zorganizowała dni kultury francuskiej (19-20.03.2016), podczas których odbył się koncert piosenek Edith Piaf w wykonaniu Klary Gmiter i przy akompaniamencie Miłosza Wojciechowskiego oraz wyświetlane były filmy francuskojęzyczne. Z kolei Olesia i Stanislav stworzyli spektakl dla dzieci pt. „Bałwanki”, którego premiera odbyła się 17.05.2016 w Hajnowskim Domu Kultury i  zorganizowana była specjalnie dla dzieci z hajnowskich przedszkoli i szkół podstawowych.

Ponadto Stowarzyszenie „Pocztówka” nawiązało współpracę z Teatrem Brama z Goleniowa i grupą ich wolontariuszy. Rezultatem tej współpracy był spektakl „Ćwiczenia w rozpaczy”, w którym zagrali wolontariusze z naszej organizacji, jak i wolontariusze Teatru Brama. Premiera spektaklu odbyła się 08.04.2016 w Teatrze Brama w Goleniowie. Spektakl został wyreżyserowany przez Dariusza Skibińskiego.

Projekt był sfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu „ERASMUS+”